prywatna plaża, plaża Nowy Jork

W sumie z programem Camp America wyjechałam 2 razy. Pierwszy raz na ostatnim, piątym roku studiów w 2016, a drugi raz – rok później. To były najbardziej szalone wakacje w moim życiu!

Jak zgłosić się do programu Camp America?

kajaki, kajak, rzeka

Ogólnie rzecz biorąc do wyboru są trzy rodzaje programów: Campower – praca fizyczna w różnych sektorach, Counsellor – praca jako wychowawca dzieci lub instruktor, Special Needs Counsellor – praca jako wychowawca na campie dla osób ze specjalnymi potrzebami

Biorąc pod uwagę zgłoszenie na program Campower musisz pamiętać o tym, że konieczne jest bycie studentem wyższej uczelni (pozostałe dwa programy tego nie wymagają). Ja zgłaszając się do CA byłam już na ostatnim, piątym roku studiów i czekała mnie obrona pracy magisterskiej. Obawiałam się, że może być już za późno na wyjazd, ale okazało się, że nie. Jeżeli jesteś na ostatnim roku studiów, nie martw się – nadal masz szansę 😉

Na stronie Camp America znajduje się formularz zgłoszeniowy, który jest pierwszym krokiem rekrutacji. Możesz śmiało go wypełnić, to jeszcze do niczego cię nie zobowiązuje. W zależności od tego na jakiej uczelni studiujesz, będziesz mieć określonych konsultantów do wyboru. Po założeniu konta otrzymujesz dostęp do ankiety. Podczas pracy z ankietą a także całego procesu rekrutacji będzie cię wspierać konsultant  który odpowie na wszystkie pytania. W niedługim czasie po zgłoszeniu umawiacie się na spotkanie, w którym jest weryfikowany twój poziom angielskiego. Wtedy możesz zadać też różne pytania na temat programu. Im szybciej wypełnisz ankietę tym lepiej dla ciebie, masz wtedy większą szansę na wyjazd. 

parasole, plaża Amerykański salon, żyrandol poroże

Kiedy dowiem się czy jadę?

Trzeba być świadomym, że nie każde zgłoszenie musi zakończyć się wyjazdem. Wypełniając formularz dajemy pewnego rodzaju ogłoszenie na stronie CA, że szukamy pracy na Campie. Osoby rekrutujące przeglądają nasze ankiety i wybierają pracowników, którzy najbardziej im odpowiadają. Im solidniej wypełniona ankieta tym większa szansa na wyjazd. Jeśli pracodawca zdecyduje się na daną osobę dostaje ona powiadomienie na swoim profilu i może zdecydować czy przyjmuje ofertę. Warto dobrze to przemyśleć, ponieważ dana propozycja może być jedyną jaką otrzymamy. 

Koszt programu

Koszt programu jest rozkładany na raty. W razie zmiany decyzji o udziale w programie tylko pierwsza rata jest zwracana. Oznacza to, że tylko na tym pierwszym etapie możesz wycofać się bez konkretnego powodu i pieniądze dostaniesz z powrotem. Później możesz zrezygnować ale tylko z ważnych przyczyn, lub licząc się z utratą wpłaconej sumy. Warto pomyśleć o wyjeździe już na początku roku akademickiego. Przy zapisie w tym czasie zazwyczaj obowiązuje promocja. 

Jak pogodzić studia z wyjazdem?

Przed zgłoszeniem się na program bardzo długo powstrzymywała mnie myśl o tym, że nie dam rady pogodzić egzaminów z terminem wyjazdu. Trzeba być przygotowanym, że większość Campów zaczyna się już pod koniec maja/początek czerwca. Tymczasem sesje na studiach potrafią trwać nawet do połowy lipca. I co wtedy? Pozostaje kombinować. Wymaga to trochę wysiłku, ale da się to zrobić. Trzeba iść do każdego wykładowcy/asystenta i porozmawiać z nim na temat przesunięcia zaliczenia/egzaminu na wcześniejszy termin. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wykładowcy (nawet ci “najgroźniejsi”) słysząc o powodzie mojej prośby, reagowali bardzo pozytywnie. Tym sposobem udało mi się nie tylko wcześniej zaliczyć wszystkie ćwiczenia i zdać egzaminy. Ale też wcześniej się obronić, a także zakończyć praktykę. 

czarnobiałe zdjęcie, plaża

Jak dostać się na jednego campa ze znajomą?

Od początku, kiedy dowiedziałam się o CA wszyscy dookoła powtarzali, że wyjazdy ze znajomymi na jednego campa są raczej nie możliwe. Pracodawcy chcąc zadbać o dobrą integrację Amerykanów i osób z zagranicy wolą zatrudniać osoby indywidualnie. Nie trzymasz się wtedy kurczowo w grupie którą znasz. Musisz poznawać nowych ludzi i ćwiczyć język. Wiadomo jednak, że jest to daleka podróż podczas której każdy lepiej czuje się mając kogoś znajomego u boku. No więc jak to zrobić? Jeśli chcesz wyjechać z przyjaciółką na jednego campa zgłoście się obydwie i czekajcie na to która pierwsza dostanie miejsce (tzw. placement). Następnie ta która je dostała może napisać do tego campa maila polecającego przyjaciółkę. Ja właśnie w taki sposób dostałam się na swojego campa. 

Jak dostać się na wybrany camp?

Sposób opisany powyżej jest to również dobry, aby dostać pracę w miejscu, które nam się podoba. Zamiast czekać biernie, aż ktoś zaproponuje nam pracę, możemy wyjść pierwsi z inicjatywą. Możemy w ten sposób również negocjować zakres codziennych obowiązków oraz stawkę jaką otrzymamy za swoją pracę. To jednak tyczy się bardziej osób, które kolejny raz wracają na ten sam camp, więc byłabym w tych negocjacjach raczej ostrożna. 

plaża, zmrok

 

Starałam się opisać cały proces pod kątem pytań, które sama miałam na początku. Nie opisywałam poszczególnych programów itp. z tego względu, że bardzo dużo informacji i ciekawych artykułów znajduje się na samej stronie Camp America. Warto je przeczytać. Również konsultant odpowie na twoje pytania. A w trakcie roku akademickiego organizowanych jest wiele spotkań informacyjnych w różnych miastach. Napisałam również post jak przełamać się i wyjechać z CA.

Share: